Wiosna to czas, kiedy wraz z budzącą się do życia przyrodą, pojawia się w nas nowa energia. Dni stają się dłuższe, cieplejsze i bardziej słoneczne. To z pewnością sprzyja lepszemu samopoczuciu, mamy chęci do działania i dokonywania zmian. Często zaczynamy od zmian w naszym otoczeniu, chowamy ciepłe ubrania, robimy porządki. A może by tak z nadejściem wiosny przy okazji uporządkować nasze finanse?  

 

 

Przeglądnij szafę 

Uporządkowanie finansów można rozpocząć od porządków w naszych mieszkaniach. Być może znajdziesz ubrania, przedmioty, książki, których już nie potrzebujesz, a są w dobrym stanie i mogą przydać się innym. Obecnie, za pomocą różnych portali internetowych, istnieje szereg możliwości, aby w szybki i łatwy sposób sprzedać zbędne rzeczy. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Po pierwsze odzyskujemy część wydanych wcześniej pieniędzy. Po drugie nasze rzeczy zyskują nowych właścicieli, którzy będą mogli je nabyć w niższej, niż sklepowa cenie i korzystać z nich. Po trzecie takie zachowanie sprzyja środowisku.  

 

Zweryfikuj potrzeby  

Każdy z nas ma określone potrzeby zakupowe i może je zrealizować, szukając odpowiedniego produktu czy usługi na rynku. Zatem dostępna oferta jest w stanie zaspokoić nasze potrzeby. Jednak czy zawsze są to nasze potrzeby? Czy zostały one jednak wykreowane przez producentów? Być może jesteśmy podatni na nowe trendy, modę, reklamę. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście musimy mieć najnowszy model smartfona, wybrać wakacje w modnym kurorcie, podporządkować się trendom popularyzowanym przez influanserów czy dekoratorów wnętrz. Często wymieniamy sprawny i funkcjonalny sprzęt, wymieniamy meble, kupujemy kolejne ubrania, urządzenia, tylko dlatego, że wydaje nam się, że tego potrzebujemy. Tymczasem potrzeba na daną rzecz jest zewnętrznie wykreowana, i tak naprawdę wcale nie jest nam niezbędna.  

 

 

Zmniejsz koszty  

W celu poprawy stanu naszych finansów osobistych możemy generalnie podjąć dwa działania: zwiększać dochody i zmniejszać koszty. Zwiększenie dochodów często wymaga czasu związanego z podnoszeniem naszych kompetencji czy zgromadzenia kapitału. Niekiedy, na przykład podczas studiów, mamy ograniczone możliwości zwiększenia naszych dochodów. Czas musimy dzielić pomiędzy studiowanie i pracę, jesteśmy na etapie inwestycji w swój rozwój. W takim przypadku należy zwrócić większą uwagę na koszty codziennego życia. Z pewnością pomoże nam w tym zmiana nawyków, oszczędzanie wody, prądu, planowanie zakupów, niemarnowanie jedzenia czy przygotowywanie posiłków w domu. Niekiedy nie jest łatwo ograniczać koszty, przy jednoczesnym zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Pomocne tu może okazać się planowanie i kontrola wydatków.  

 

 

Zaplanuj wydatki  

Zacznij od spisania swoich wydatków i podziel je na kategorie. To bardzo ważny krok, ponieważ bardzo wiele osób nie jest świadoma wysokości swoich miesięcznych kosztów. Następnie porównaj sumę kosztów do dochodów. Zapłać wszystkie niezbędne rachunki, najlepiej w dniu wpływu dochodu na konto. Warto też od razu przelać część kwoty na konto oszczędnościowe (np. około 10% dochodu). Jeśli kwota w danej kategorii wydatków zostanie przez Ciebie zaplanowana, dużo łatwiej będzie Ci ją kontrolować w trakcie zakupów. Pomocne jest też określnie swoich celów finansowych. To właśnie one dadzą Ci motywację i konsekwentne trzymanie się ustalonego budżetu.  

 

Porządek w finansach 

Choć zaplanowanie naszego domowego budżetu może wydawać się początkowo trudne i skomplikowane, jednak z czasem staje się naszym nawykiem i daje nam szereg korzyści. Przede wszystkim uporządkowanie finansów pozwala nie tylko na realizację codziennych potrzeb, ale także na planowanie przyszłości, realizację marzeń, tworzenie bufora finansowego na niespodziewane wydatki i w konsekwencji przyczynia się do naszego dobrostanu psychicznego. Dużym ułatwieniem w planowaniu mogą okazać się aplikacje mobilne, których obecnie jest duży wybór. Ponadto warto pamiętać o wyznaczaniu celów finansowych, to pomoże nam znaleźć motywację do oszczędzania i planowania naszych wydatków. Dzięki takim działaniom nie tylko uporządkujesz finanse, ale także uświadomisz sobie kierunki wydatkowania pieniędzy, swoje realne potrzeby, co z pewnością przyczyni się do podejmowania lepszych decyzji finansowych w przyszłości.  

Zobacz także