dr Jacek Szmalec

Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki; tytuł rozprawy doktorskiej „Efektywność terapii integracji sensorycznej w usprawnianiu funkcji motorycznych i kształtowaniu gotowości dzieci 5-6-letnich”. Opiekun merytoryczny kierunku studiów podyplomowych integracja sensoryczna w WSB, oligofrenopedagog, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, rewalidator osób chorych. Specjalista wczesnego wspomagania, właściciel gabinetów integracji sensorycznej w Ostródzie. Od ponad 20 lat specjalista-pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie. Od kilku lat związany z Mazurskim Centrum Szkoleń.

 

Trener następujących metod terapeutycznych:

  • jeden z prekursorów terapii ręki w Polsce
  • trener integracji odruchów według INPP
  • trener masażu Shantala Special Care według metodyki holenderskiej
  • trener Dyspraxi.

Ponadto ukończył następujące szkolenia specjalistyczne: NDT Bobath w terapii zajęciowej, Terapeuta integracji sensorycznej. Ukończył kursy zarówno w Polsce, jak i w Grecji: metoda Prehtl’a, metoda AHA  oraz inne metody pedagogiczne i fizjoterapeutyczne.

 

W drugim dniu konferencji poprowadzi warsztaty: Terapia ręki u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Joanna Sebastian

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, którą ukończyła w 2002 roku na wydziale fizjoterapii. Od 2012 roku jest specjalistą fizjoterapii. Obecnie pracuje w Katedrze i Klinice Rehabilitacji Collegium Medicum UMK jako nauczyciel akademicki oraz w szpitalu im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy na oddziałach pediatrycznych jako fizjoterapeuta. Zajmuje się rehabilitacją dzieci, co jest dla niej zarówno przyjemnością, jak i wyzwaniem.


Pracuje z dziećmi borykającymi się z różnymi problemami, m.in.: z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo rdzeniową, wadami rozwojowymi, zespołem wad wrodzonych, powtarzaniem tego samego wzorca ruchu, obniżonym napięciem, złym rozkładem napięcia, zespołem Downa, z problemami z integracją sensoryczną, z asymetrią ciała, z przemieszczeniem w obrębie głowy, twarzy, ze stopami szpotawymi, koślawymi, z niezatrzymywaniem wzroku, z nieprawidłowym sposobem pracy oczu, z problemami wynikającymi z pielęgnacji niedostosowanej do dziecka.


Ukończyła następujące kursy:

  • Metoda NDT-Bobath: kurs "NDT-Bobath Basic", Żilina, Słowacja 2008-2009
  • Metoda Vojty: kurs "Zastosowanie kinezjologii rozwojowej wg Vojty u niemowląt, dzieci i młodzieży z zaburzeniami ruchowymi", Wrocław 2008-2010 | kurs odświeżający dla terapeutów metody Vojty "Vojta-IVG-Refresher", Wrocław 2010, Opole 2013, Szczecin 2015, Gdynia 2016, Bydgoszcz 2017
  • Kompleksowa diagnostyka i terapia wad postawy i skolioz z wykorzystaniem elementów znanych metod terapeutycznych

W drugim dniu konferencji poprowadzi warsztaty: Rozwój oraz funkcje ręki w ontogenezie.

Dale Ulrich, PhD

Emerytowany profesor nauk o ruchu w School of Kinesiology na Uniwersytecie Michigan. Zanim przeniósł się do Michigan, przez 13 lat był profesorem na Indiana University.


Opublikował ponad 90 recenzowanych artykułów w czasopismach i przeprowadził ponad 200 badań i profesjonalnych prezentacji na konferencjach krajowych i międzynarodowych. W ciągu ostatnich 5 lat jego publikacje badawcze były cytowane przez innych badaczy ponad 3 500 razy. Najczęściej cytowaną pracą Dale'a jest TGMD 1 (1985), 2 (2000) i 3 (2019) oraz jego badania dotyczące treningu na bieżni dla niemowląt, mające na celu zmniejszenie opóźnienia w rozpoczęciu chodzenia obserwowanego w populacji z zespołem Downa.


Dr Ulrich otrzymał międzynarodowe stypendia na szkolenie wielu europejskich i azjatyckich doktorantów w zakresie badań i oceny adaptowanej aktywności fizycznej: na Uniwersytecie Palackiego (Czechy), Uniwersytecie Katolickim (Belgia), Norweskim Uniwersytecie Nauk o Sporcie w Oslo (Norwegia), Uniwersytecie w Dortmundzie (Niemcy), East China Normal University w Szanghaju i Beijing Sport University (Chiny).
Był mentorem 19 doktorantów oraz 5 międzynarodowych naukowców, w wyniku czego w 2016 roku otrzymał prestiżową nagrodę University of Michigan, Rackham Graduate School's, Distinguished Graduate Student Mentor Award.


Za swoje zaangażowanie i zasługi otrzymał wiele nagród od organizacji edukacyjnych, w tym: w 2005 roku został członkiem National Academy of Kinesiology.

 

W drugim dniu konferencji poprowadzi warsztaty: Wprowadzenie do administrowania, oceniania i interpretowania testu rozwoju motoryki dużej.

Fanny Parow Knill

Kinestezjolog, Energy EFT Master Practitioner, absolwentka Artemis School of Speech and Drama (Goetheanum Diploma). Jest członkinią NNH (Norweskiego Narodowego Stowarzyszenia Naturoterapeutów) i zarejestrowanym naturopatą - specjalistą medycyny naturalnej

 

Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Realizuje wiele warsztatów, a także regularnie naucza w szkołach i na uczelniach. Prowadzi własną klinikę BALANSE I BEVEGELSE w Norwegii (www.balansefanny.no). Organizuje również sesje online, także w języku angielskim. Oferuje indywidualne sesje kinezjologii i medycyny energetycznej, również kursy. 

Christopher Knill

Pochodzi z Anglii, jednak od 40 lat mieszka i pracuje w Norwegii. Kształcił się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Norwegii. Dyplom nauk humanistycznych i pedagogiki specjalnej, tytuł magistra oraz kwalifikacje zawodowe w zakresie pedagogiki specjalnej zdobył na Uniwersytecie w Oslo. Ukończył szkolenie kliniczne w zakresie terapii rodzin na Uniwersytecie w Tromsø, a także studia w zakresie systemowej terapii rodzin i terapii narracyjnej w Regionalnym Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Oslo.

 

Ukończył również szkolenie w zakresie psychoterapii integracyjnej, które realizował pod auspicjami Instytutu Fritza Perla w Niemczech. W ramach rozwoju zawodowego koncentrował się też na muzykoterapii oraz opowiadaniu historii jako sztuce uzdrawiania. Jest autorem wielu wykorzystywanych na całym świecie publikacji z tego zakresu.

 

W drugim dniu konferencji poprowadzi warsztaty: Maksymalne wykorzystanie świadomości ciała i metody komunikacji Knilla - praktyczny warsztat.

prof. Włodzimierz Starosta

Profesor zwyczajny, od 1990 r. pracował w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Poznaniu (Gorzowie) oraz w Instytucie Sportu w Warszawie. „Meritorius professor” Wydziału Kinezjologii Uniwersytetu w Zagrzebiu. „Visiting professor” w 17 uniwersytetach, m.in. w Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Grecji, Jugosławii, Kanadzie, Niemczech, Słowenii, Turcji, na Słowacji, we Włoszech. Jego dorobek naukowy obejmuje 1 100 opublikowanych prac w 27 krajach, w tym 67 monografii i podręczników w 5 językach. Od 1990 roku piastuje stanowisko prezydenta International Association of Sport Kinetics. Stowarzyszenie skupia ponad 600 członków z 79 krajów. Promotor 269  magistrów i 10 doktorów.

 

W drugim dniu konferencji poprowadzi warsztaty: Adaptacja osób leworęcznych do systemu edukacji i szkolenia sportowego opracowanego dla praworęcznych

dr Erna Imperatore Blanche

Blanche, Erna Imperatore Ph.D., OTR/L, FAOTA

Profesor kliniczny terapii zajęciowej, Wydziału Nauk Zawodowych i Terapii Zajęciowej, Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Jest znanym na całym świecie ekspertem w dziedzinie oceny i interwencji zaburzeń przetwarzania sensorycznego u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, w tym zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

 

Autorka i współautorka wielu publikacji, prowadziła liczne wykłady na całym świecie. Otrzymała wiele krajowych i międzynarodowych wyróżnień za swoją pracę w pediatrycznej terapii zajęciowej.

dr n. med. Dariusz Turowski

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 1995-2002 pracował jako asystent w Zakładzie Laboratoryjnej Diagnostyki Pediatrycznej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Specjalista z diagnostyki laboratoryjnej, obronił pracę doktorską dotyczącą aspektów komórkowej odpowiedzi immunologicznej w patogenezie cukrzycy insulinozależnej. Za osiągnięcia naukowe w latach 2000-2001 uzyskał nagrodę rektora UMB. W 2004 r. ukończył studia podyplomowe na kierunku zarządzania zakładami opieki zdrowotnej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Od 2013 r. związany z Zakładem Biochemii Instytutu Sportu PIB - obecnie na stanowisku kierownika zakładu. Realizuje projekty badawcze dotyczące zagadnień z zakresu fizjologii, biochemii i immunologii sportu. Jest członkiem International Association of Sport Kinetics. Dorobek naukowy obejmuje ponad dwadzieścia publikacji. Zwolennik naturalnych metod leczenia i osteopatii.